Asset Publisher Asset Publisher

STOP nieetycznym zbieraczom poroża

Akcja "Wieniec"

Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze nie naruszają obowiązujących w lesie zasad, a przede wszystkim nie płoszą zwierząt. Od 23 lutego Lasy Państwowe prowadzą akcję kontrolno-prewencyjną, która ma zapobiegać takim nieetycznym przypadkom.

Zrzutami nazywamy poroże zrzucane co roku przez zwierzęta jeleniowate - sarny, łosie, daniele, jelenie. Te ostatnie pozbywaja sie poroża właśnie na przełomie lutego i marca. To gratka dla poszukiwaczy. Wielu zbiera je do własnych kolekcji, niektórzy na sprzedaż. Cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych za kilogram, a za największe okazy płaci się dwu, trzykrotnie więcej. Z poroży wytwarza się oryginalne przedmioty użytkowe i galanterię.

Niestety część osób w pogoni za znaleziskami zachowuje się nieodpowiedzialnie.Celowo tropiąc chmary jeleni zmusza je do ciągłego przemieszczania się. Zima, mróz i utrudniony dostęp do pożywienia stanowią wystarczające trudności dla zwierząt. Zmuszanie ich do ucieczki w takich warunkach, przepędzanie z bezpiecznych, zasobnych w karmę ostoi zakrawa na okrucieństwo.

Zdarzają sie przypadki, gdy jelenie wypłaszane są petardami, a chciwy zbieracz "tropi" je quadem. Najprawdopodobniej taka była przyczyna tragedii w okolicach Ińska w zachodniopomorskim. Wypłoszona chmara ponad 30 jeleni weszła na zamarznięte jezioro. Lód nie wytrzymał i mimo ofiarnej akcji strażaków 18 zwierząt utonęło.

- To niedopuszczalne,  by zwierzęta padały ofiarą zachłanności- mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Ten przypadek skłonił nas do przyjrzenia sie problemowi. W najbliższym czasie Straż Leśna przeprowadzi akcję, która ma na celu przeciwdziałanie nieetycznym występkom. 

Akcja o kryptonimie "Wieniec" (tak określa się poroże jelenia) będzie miała charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział ok. tysiąc strażników leśnych. Będą patrolować szczególnie te okolice, skąd dochodzą doniesienia o nieprawidłowym zachowaniu zbieraczy poroży. Chodzi o egzekwowanie zachowań, które są zgodne z przepisami. O wsparcie poproszone zostały Państwowa Straż Łowiecka i Policja.

Celem nieetycznych zbieraczy są przede wszystkim jelenie. Ich krajowa populacja od kilku lat przekracza 200 tys. osobników i jest być może najliczniejsza w historii. Samce posiadają okazałe poroże - jedna tyka może ważyć nawet 5 kg. W trudnych, zimowych warunkach zwierzęta gromadzą się w duże stada. Ciągłe ich nękanie nie tylko osłabia i stwarza zagrożenie dla zwierząt.To również potencjalne zagrożenie dla kierowców. Nietrudno o wypadek gdy na śliską drogę wypadają zwierzęta spłoszone przez zbieraczy poroży.

Zbiór zrzutów jest legalny, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego,  a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także  naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. Nie powinni na przykład zapuszczać się w młodniki do 4 m  wysokości.