Asset Publisher Asset Publisher

Czereśnia ptasia - matka wszystkich odmian hodowlanych czereśni

To właśnie od tego gatunku pochodzą wszystkie hodowlane odmiany czereśni, którymi zajadamy się latem.

Stosunkowo rzadko spotykana w Polsce, czereśnia ptasia jest jednym z najbardziej wartościowych drzew w Europie. Rośnie na bardzo żyznych glebach, w Polsce najczęściej można ją spotkać w południowej części kraju. Jej rodzime obszary występowania rozciągają się od wschodniej Europy po Azję zachodnią i Kaukaz. Można ją spotkać również w północnej Afryce.

Rozpoznać można ją po ostro zakończonych owalnych listkach z wyraźnym piłkowaniem na brzegu. W kwietniu i maju kwitnie na biało, kwiaty są obupłciowe, Zapylana jest przez owady, natomiast do jej rozmnażania przyczyniają się ptaki, które są największymi smakoszami owoców trześni. Drozdy, szpaki, sójki, nierzadko też gołębie i małe ssaki roznoszą nasiona, które mogą wykiełkować po rocznym lub dwuletnim spoczynku. Czereśnia ta może rozmnażać się również z odrośli korzeniowych

 
Czereśnia ptasia – właściwości lecznicze
Trześnię ceni się nie tylko ze względu na jej walory dekoracyjne. Z racji rzadkiego występowania jej liczne zalety nie są powszechnie znane, a szkoda. Jej owoce, o barwie czerwonej, żołtej lub prawie czarnej, stanowią nie tylko ptasi przysmak. Mają dużą wartość odżywczą również dla ludzi. Podobnie jak owoce udomowionych odmian czereśni zawierają witaminy, przede wszystkim C, A i B. Mają także właściwości antytoksyczne, przez co mogą poprawiać na przykład wygląd cery. Są cennym źródłem potasu i powinny być spożywane przez osoby cierpiące na jego niedobór. Poleca się je również osobom chorującym na reumatyzm, cukrzycę lub schorzenia nerek. Zawierają łatwo przyswajalne cukry, a przy tym są niskokaloryczne.

Nie tylko owoce są bardzo cenne dla naszego zdrowia. Francuzi uznali szypułki czereśni ptasiej za skuteczny lek odchudzający, bezpieczny dla osób starszych. Liście trześni wykorzystuje się w produkcji leków homeopatycznych. Nawet korę można z powodzeniem spożytkować dla zdrowia, ponieważ odwar z niej leczy przeziębienie i przewlekły kaszel, łagodzi też bóle występujące przy skurczach porodowych. Zmielona kora może być używana do okładów na miejsca zmienione przez reumatyzm.

A tutaj możemy dowiedzieć się gdzie spotkamy najgrubsze  okazy czereśni ptasiej :)

 

Źródło:http://mlodziez.erys.pl/lesnoteka/najgrubsze_drzewa/czeresnia
Źródło: https://www.stolicazdrowia.pl/2553/czeresnia-ptasia-wlasciwosci-lecznicze-zastosowanie-sposob-uzycia/