Asset Publisher Asset Publisher

Nadszedł czas grzybobrania !

Ku przestrodze!

Jak odróżnić smaczną czubajkę kanię (inaczej sowę) od śmiertelnie trującego muchomora sromotnikowego?
Wydają się być zupełnie różne, jednak znane są przypadki zatruć muchomorem z powodu pomylenia go z sową.
 
 
Po pierwsze nigdy nie należy zbierać młodych, nie rozwiniętych jeszcze osobników, gdyż w tym stadium młode czubajki do złudzenia przypominają muchomora. Po drugie jakiekolwiek wątpliwości rozstrzygać należy zawsze na korzyść muchomora i nie zbierać grzybów, co do których nie mamy 100% pewności.
 
 
Oto najważniejsze różnice:
1.Powierzchnia kapelusza czubajki jest pokryta ciemniejszymi, odstającymi łuseczkami, u muchomora sromotnikowego skórka na kapeluszu jest niemal gładka.
2.Pierścień pod kapeluszem kani jest wełniasty i można go przesuwać po trzonie, pierścień muchomora jest zwisający i nie da się go przesunąć. 
3.Podstawa trzonu kani jest bulwiasta i zgrubiała, nie wyrasta z pochewki, podstawa trzonu muchomora ma pochewkę, którą można dostrzec po odsłonięciu ściółki.
4.Na trzonie kani występują ciemne poprzeczne prążki, na trzonie muchomora także występują prążki, ale są one jaśniejsze, żółtawe.
 
Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się prosta, jednak zdarza się tak, że muchomor wyrasta kilkadziesiąt centymetrów od sowy. Wtedy bardzo łatwo o pomyłkę. Szczęśliwi, że znaleźliśmy kilka okazów, mniej uważnie przyglądamy się poszczególnym grzybom. Taka pomyłka może być niestety tragiczna w skutkach!