Asset Publisher Asset Publisher

Międzynarodowy Dzień Lasów 2018

Czy wiesz, że ..

Każdego roku podczas Międzynarodowego Dnia Lasów, ustanowionego w roku 2012 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, uświadamiamy społeczeństwu, w jaki sposób lasy i drzewa podtrzymują równowagę ekologiczną oraz chronią ludzi. W tym roku podkreślamy ważną rolę lasów w zaopatrywaniu naszej planety w świeżą wodę potrzebną do życia.

Czy wiesz, że…

· Tereny leśne zlewisk, zwłaszcza mokradła, dostarczają 75% świeżej wody dostępnej na Ziemi.

· Mniej więcej jedna trzecia największych miast świata czerpie znaczną część wody pitnej prosto z leśnych obszarów objętych ochroną.

·  Lasy pełnią funkcję naturalnego filtra wody.

·  Zmiany klimatu wpływają na dostępność zasobów wody.

Celebruj Międzynarodowy Dzień Lasów

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zachęca w tym dniu kraje całego świata do propagowania idei i działalności związanej z lasami – sadzenia drzew, sprzątania lasów i nagłaśniania tematyki w mediach.

Szukasz sposobów na świętowanie Międzynarodowego Dnia Lasu? Przedstawiamy kilka pomysłów:

1. Obejrzyj film „Międzynarodowy Dzień Lasów" i udostępnij go (dostępny na profilu facebook Nadleśnictwa)

2. Zorganizuj lub dołącz do wydarzenia poświęconego lasom – sadzenia drzew, uczestnictwa w sympozjum, wystawie malarskiej lub konkursie fotograficznym.

3. Dołącz do dyskusji w mediach społecznościowych, podaj kluczowe przekazy tegorocznego święta lub zrób zdjęcie ulubionego lasu i podziel się nim ze swoimi przyjaciółmi.

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Zajmują one ok. 30% terytorium kraju, rosną na obszarze 9,3 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego ponad 7,6 mln ha zarządzane jest przez PGL LP. Ponad połowa to lasy o charakterze ochronnym, w tym wodochronne.