Asset Publisher Asset Publisher

POŻARY LASÓW? TAK, MAMY Z TYM PROBLEM

Klimat się zmienia na naszych oczach. Na gorsze. Mamy złą wiadomość. Będzie coraz cieplej. Ilość pożarów co roku wzrasta.

W roku 2016 zanotowaliśmy 2 pożary o łącznej powierzchni 0,07 ha, w 20175 pożarów o łącznej pow. 0,72 ha, w 201810 pożarów o łącznej pow. 0,57 ha a w 2019 19 pożarów o łącznej pow. 4,32 ha.

Marzec i kwiecień tego roku były rekordowo suche. Od stycznia 2020 interweniowaliśmy już pięciokrotnie

Tracąc lasy, tracimy bezcenny mikroklimat, naturalny filtr powietrza, katalizator CO2.  Tracą grzybiarze, myśliwi, ornitolodzy, miłośnicy przyrody, stolarze, mieszkańcy naszych lasów, a także nasi goście, którzy chcą oddychać świeżym powietrzem. 

Wraz ze wzrostem liczby pożarów, zwiększa się ilość dwutlenku węgla co powoduje ocieplenie klimatu. To z kolei jest przyczyną wybuchania następnych pożarów lasu. Klimatyczne błędne koło.

Jest wiele przyczyn powstawania pożarów. Nie napawa optymizmem, że to człowiek jest odpowiedzialny za 90 % z nich. Musimy zrobić wszystko żeby z tego błędnego koła wyjść.
 
ZMIENIAMY SIĘ WRAZ Z KLIMATEM

Aby ograniczać tragiczne w skutkach pożary lasów, wzięliśmy udział w Projekcie Unijnym, finansowanym ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020:

"Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów" 

Szczegóły krajowego projektu znajdują się pod adresem:
https://www.ckps.lasy.gov.pl/o-projekcie3

Z otrzymanych funduszy  przebudowaliśmy niemal 20-letnią dostrzegalnię przeciwpożarową czyli wieżę obserwacyjną w leśnictwie Brodniczka. Wybudowaliśmy również nową dostrzegalnię przy siedzibie nadleśnictwa. Oba obiekty służą jako elementy nowoczesnego systemu przeciwpożarowej obserwacji lasu. 

Przebudowana dostrzegalnia znajduje się na wzniesieniu w pobliżu Sulejewa.

01.07.2020 została tam uruchomiona kamera ustawiona na 32 metrach wysokości, z której wysyłany jest sygnał do oddalonego o 8 km odbiornika, przy siedzibie Nadleśnictwa w Konstantynowie. System działa dzięki odnawialnej energii słonecznej. Zależało nam by był jak najbardziej przyjazny środowisku.

Stąd już prosta droga światłowodem to monitorów komputera. Zasięg monitoringu to 30 km. Dzięki wizji 360 stopni możemy wykryć pożar w sąsiadującym z nami  Wielkopolskim Parku Narodowym, lasach w pobliżu Poznania a nawet Kórnika.  Stopniowo będziemy dążyć do rozszerzania systemu wczesnego wykrywania zagrożeń na całe nadleśnictwo. 

Ogień nie zna granic, dlatego w przyszłości większość naszego kraju będzie objęta  nowoczesnym i skutecznym systemem monitoringu przeciwpożarowego. 

NASZYM CELEM JEST JAK NAJSZYBSZE DOTARCIE DO POŻARU.

Do niedawna, obserwator zajmował się monitoringiem obszarów leśnych z wieży. Obecnie pracuje w biurze, z pomocą systemu komputerowego. Potwierdzone alerty są automatycznie wysyłane do Straży Pożarnej z informacją o miejscu pożaru. Dzięki monitoringowi jesteśmy w stanie nie tylko precyzyjnie wskazać miejsce zapalenia, ale także pokierować pomoc jak najszybszą drogą.

Nasi pracownicy czuwają nad sytuacją codziennie od rana do zmierzchu, w okresie od połowy marca do połowy października. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dokładnie działa nasz system monitorowania, zapraszamy do obejrzenia filmu na stronie:
https://www.smokedetectionsystem.com/

Projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu to nie tylko budowa lub przebudowa dostrzegalni przeciwpożarowych. W ramach Projektu modernizacji i ochrony przeciwpożarowej lasu, Nadleśnictwo zakupiło również samochód patrolowo - gaśniczy. Pojazd ten ma na wyposażeniu m.in. 400 litrowy zbiornik wody oraz pompę strażacką do szybkiego gaszenia małych pożarów. Leśnicy mogą obecnie interweniować jeszcze przed przyjazdem wozów strażackich.

NIE PUŚCIMY NASZEGO LASU Z DYMEM.

Jeśli jesteś świadkiem pożaru dzwoń niezwłocznie na numer Straży Pożarnej 998 lub ogólny telefon alarmowy 112
O aktualnie zagrożonych regionach możesz się dowiedzieć z mapy:
link

Liczymy na Ciebie! Nie zostawiaj niedopałków ani śmieci. Rozpalaj ogniska tylko w wyznaczonych miejscach. Pomóż nam chronić Ciebie, Twoją rodzinę i nasze wspólne dziedzictwo jakim są lasy.