Lista aktualności Lista aktualności

Akcja KRONOdrzewko w Konstantynowie !

Sobotniego poranka w ramach obchodów "Święta Lasu" pracownicy firmy MALTA Dekor posadzili ponad 2000 2-letnich sosen.

Istnieje wiele sposobów na miłe spędzenie sobotniego przedpołudnia. My postawiliśmy na wspólne sadzenie lasu z pracownikami i przyjaciółmi firmy Malta Decor z Poznania, będącej częścią fiirmy Kronospan. Wiek i płeć nie były ważne - każdy chciał posadzić swoje drzewko. W sumie udało nam się posadzić ok. 2100 sadzonek sosny. Mamy nadzieję, że wyrośnie z nich wspaniały, zdrowy las.

Wydarzenie to zorganizowanie zostało w ramach obchodów Święta Lasu, kóre ma wieloletnią historię i tradycję..

Święto Lasu obchodzono w naszym kraju po raz pierwszy w  29.04.1933 roku. Jego termin przypadający z reguły w ostatniej dekadzie kwietnia jest dobrze wybrany, bo to wtedy zazwyczaj dobiega końca coroczna kampania odnowieniowo-zalesieniowa i wszyscy, nie tylko leśnicy, mamy prawo się cieszyć z nowo posadzonych lasów.

Organizacja leśnego święta od początku była dobrze przyjmowana. Uzyskano wsparcie władz państwowych, prasy i radia.  Głównym założeniem Święta Lasu było uświadomienie społeczeństwu, jak wszechstronne znaczenie ma dla niego las i jakie potrzeby zaspokaja. Ten szczególny dzień miał posłużyć  obudzeniu i szerzeniu wśród narodu polskiego, a szczególnie wśród młodzieży szkolnej kultu lasu i drzew. Zachęcano w to święto do obsadzania dróg i osiedli drzewami, uświadamiano szerokie wartości lasu dla dobra ogółu, podkreślano znaczenie lasu dla kultury duchowej, fizycznej oraz materialnej. Centralne obchody miały miejsce w Warszawie. Jednak Święto Lasu bardzo uroczyście obchodzono w miastach i wsiach na terenie całego kraju, nawet na zagubionych w leśnych głuszach leśniczówkach. Komitety organizacyjne złożone z leśników w poszczególnych regionach kraju skupiały w swoich szeregach także przedstawicieli miejscowych władz i wojska oraz bliskich zainteresowaniami stowarzyszeń i organizacji jak Polskie Towarzystwo Leśne, Liga Ochrony Przyrody, stowarzyszenia łowieckie i inne.

Jak donosiły ówczesne czasopisma, obchody Pierwszego Święta Lasu wypadły imponująco, a jego głównym akcentem było symboliczne sadzenie drzew i wysłuchiwanie okolicznościowych przemówień czy odczytów. Odprawiano msze święte, często w plenerze, organizowano także marsze w miastach i wycieczki do lasu. Jak donosiły „Echa Leśne” w numerze nr 12 z roku 1935 w Grudziądzu uroczystości Dni Lasu uświetniły przedstawienie i koncert w teatrze, na rynku grała orkiestra 55. Pułku Piechoty. Młodzież posadziła wtedy ok. 2 tys. drzewek, a w centrum miasta odbył się zorganizowany przez leśników pokaz produktów leśnych. W imprezie wzięły udział tysiące mieszkańców. Z kolei podczas obchodów Dni Lasu w Poznaniu w 1939 roku wyświetlano w kinach filmy przyrodnicze, młodzież szkolna miała wolny wstęp do palmiarni oraz zorganizowano wycieczkę dwoma pociągami do Wielkopolskiego Parku Narodowego. W obchodach brały udział władze państwowe, kościelne i wojskowe, różne stowarzyszenia i miejscowa ludność z przewagą dzieci i młodzieży.

Niebawem wybuch drugiej wojny i przemiany społeczno-polityczne po jej zakończeniu na wiele lat przerwały tradycję organizowania Święta Lasu. Po wojnie od czasu do czasu podejmowano próby organizowania Dni Lasu, często połączonych z modnymi wtedy czynami społecznymi i przeniesiono ich organizowanie na początek czerwca. Było wtedy za późno na sadzenie drzew, a święto miało niewiele wspólnego z dotychczasową tradycją promującą leśników, las i jego wielorakie funkcje. Powrócono do niej dopiero po ponad półwieczu, w roku 1993, kiedy to po raz pierwszy po wojnie świętowano ogólnopolskie Dni Lasu w Gołuchowie.

Filmik z sobotniego sadzenia lasu obejrzycie Państwo tutaj.

Autor filmu: pyrQa film studio

Żródło: http://zlpwrp.pl/blog/2014/06/15/swieto-lasu-i-swieto-lesnikow/