Lista aktualności
Czy groźny nicień występuje w lasach ?
Połączenie sił w trosce o zdrowie lasów.
W dniu 11.07.2024 lasy Nadleśnictwa Konstantynowo odwiedzili pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu w celu dokonania lotów bezzałogowym statkiem powietrznym nad wybranymi drzewostanami sosnowymi. Loty miały na celu wytypowanie miejsc pobrania prób do badań na obecność Węgorka sosnowca (Bursaphelenchus xylophilus). Węgorek sosnowiec jest niewidocznym gołym okiem nicieniem, podlegającym obowiązkowi zwalczania. Powoduje on bardzo groźną chorobę zwaną więdnięciem sosny. Przenoszony jest przez różne owady rozwijające się w zasiedlonym przez niego drewnie.
Węgorek sosnowiec to gatunek inwazyjny pochodzący z Ameryki Północnej gdzie spowodował ogromne straty gospodarcze m.in. w Japonii, Chinach. Od 1999 zadomowił się również w Europie – w Portugalii i później Hiszpanii, gdzie również wyrządza ogromne straty środowiskowe i ekonomiczne w leśnictwie.
„Aktualnie węgorek sosnowy to jeden z najważniejszych szkodników drzewostanów sosnowych Europy i został objęty ścisłym nadzorem Komisji Europejskiej ” – mówi Katarzyna Skrzeczyńska – specjalistka Służby Leśnej ds. ochrony lasu w Nadleśnictwie Konstantynowo.
Na szczęście do tej pory nie stwierdzono obecności tego groźnego nicienia w naszym kraju, ale ze względu na sprzyjające warunki środowiskowe Polska, podobnie, jak pozostałe kraje Europy, zaliczona została do rejonów wysokiego ryzyka i podlega obowiązkowi stałego monitorowania drzewostanów i transportów drewna pod kątem obecności węgorka.
To kolejny przykład modelowej współpracy leśników z różnymi instytucjami dla dobra lasów.