Lista aktualności Lista aktualności

Konstantynowskie lasy...

Drogi turysto, spacerowiczu!

 

Leśnictwo Będlewo, to kraina bobra i małej retencji. Liczne kanały pozwalają na zatrzymanie wody w lesie i uratowanie wilgotnych siedlisk. Niedostępność terenu sprawia, ze lasy obfitują w zwierzynę. Natknąć się tu można na chmary jeleni i watahy dzików.

Najbardziej zróżnicowane pod względem ukształtowania terenu jest leśnictwo Brodniczka. Liczne jary, wąwozy i pagórki nie przypominają nizinnych krajobrazów Wielkopolski. Na najwyższym pagórku wzniesiono dostrzegalnię przeciwpożarową.

Tereny leśnictwa Grzybno położone są w zasięgu Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Tutaj znajduje się szkółka leśna na której rosną liczne gatunki drzew i krzewów (również ozdobnych).

Leśnictwo Czempiń, to kompleksy leśne rozproszone pośród pól na terenach Parku krajobrazowego im. Dezyderego Chłapowskiego. To także tereny poprzecinane licznymi zbiornikami wodnymi co czyni je niezywkle malowniczymi.

Leśnictwo Krajkowo z jego licznymi rozlewiskami Warty, stanowi prawdziwy raj dla wędkarzy. Turysta ma okazję napotkać tu rezerwat krajobrazowy, obejmujący krajobraz łęgów nadwarciańskich, kolonie czapli siwej i miejsca lęgowe rzadkich ptaków (Rezerwat Krajkowo).

 

 

W podpoznańskich lasach w okolicy m. in. Zakrzewa najwięcej jest zbiorowych mogił z czasów ostatniej wojny. To tereny leśnictwa Więckowice. Przez najciekawsze zakątki leśnictwa przebiega ścieżka rowerowa a także trasa dla biegaczy.

Wielka Wieś jest leśnictwem dużym zróżnicowaniu terenu, którego lasy położone są pośród jezior Strykowskiego, Tomickiego i Niepruszewskiego. Miejsca te upodobali sobie harcerze, którzy rozbijają każdego roku tu swoje obozowiska.

Woźniki ro z kolei zupełnie inny "kawałek przyrody". Bogate siedliska sprawiły, że trudno tu wypatrzyć sosny. Przeważają dąbrowy, buczyny i olsy. Przyroda jest tu niezwykle bujna.. Na terenie leśnictwa Woźniki, pośród lasów na wzgórzu położony jest Klasztor Franciszkanów - zabytek architektoniczny z 1660 roku.

 

Każde z leśnictw jest niepowtarzalne i w każdym spotkamy się z życzliwością gospodarzy..

Przyjeżdżając do lasu choć na parę godzin, możemy zapomnieć o codziennych kłopotach i posłuchać tego, co mówi do nas las!