Lista aktualności
Pod Poznaniem leśnicy odnawiają miejsca pamięci
Leśnicy współpracują by zachować miejsca pamięci narodowej.
W dniu 27 lipca 2022 roku w siedzibie Nadleśnictwa Konstantynowo pomiędzy Fundacją „Bonum adipisci”, a Nadleśnictwem Konstantynowo zostało zawarte porozumienie o współpracy
w zakresie renowacji miejsca pamięci w Lesie Jarogniewickim. W tym miejscu hitlerowcy dokonali masowych egzekucji pacjentów w 1940 roku.
„W lesie tym znajdują się masowe mogiły kilkuset osób zamordowanych przez Niemców. W okresie od dnia 15 do 22 stycznia 1940 roku do lasu w Jarogniewicach hitlerowcy przywieźli łącznie 534 chorych (297 kobiet i 237 mężczyzn), wśród których oprócz Polaków było także trzech Żydów, dwóch Niemców i Rosjanka. Później zakopano tu zwłoki 250 osób psychicznie i nieuleczalnie chorych przywiezionych z północnych rejonów Niemiec. Prawdopodobnie tutaj ukryto także szczątki 48 kobiet z Zakładu św. Józefa z Osiecznej koło Leszna”- mówi Maciej Handkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Konstntynowo.
Na śmierć Niemcy skazali osoby z zaburzeniami psychicznymi, neurologicznymi
i somatycznymi, a także podopiecznych zakładów opiekuńczych, osoby ubezwłasnowolnione
i z zaburzeniami rozwoju psychofizycznego. Eksterminacja tych osób była częścią programu określanego przez nazistów mianem „likwidacji życia niewartego życia”.
Akcję uśmiercania realizowali pod kryptonimem „T4” od nazwy ulicy Tiergartenstrasse 4
w Berlinie, gdzie mieściła się centrala biura kierującego zbrodnią. Chorych uśmiercano za pomocą gazów spalinowych bądź czystego tlenku węgla wtłaczanych do wnętrza szczelnie obitego pojazdu, w którym mieściło się ok. 50-70 przewożonych ofiar.
W dniu 25 kwietnia 1944 roku specjalny oddział SS rozpoczął akcję zacierania śladów zbrodni popełnionej w Jarogniewicach. Masowe mogiły zostały odsłonięte, a następnie zwłoki spalono najprawdopodobniej za pomocą wapna gaszonego.
W Lesie Jarogniewickim, gdzie znajdują się mogiły pomordowanych, od 1946 roku stoją dwa krzyże z tablicami upamiętniającymi pomordowane osoby. W 2004 roku odsłonięto tutaj granitowy głaz narzutowy z wyrytą inskrypcją „Pamięci spoczywających w lesie pod Jarogniewicami Polaków, Żydów i Niemców zamordowanych przez hitlerowców w 1940 r.”.
Rewitalizacja miejsca pamięci możliwa jest dzięki zaangażowaniu Fundacji „Bonum adipisci”, przy współpracy z Nadleśnictwem Konstantynowo oraz wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach konkursu „Miejsca Pamięci i Trwałe Upamiętnianie w Kraju”- dodaje Jacek Trembiński z Nadleśnictwa Konstantynowo
Zakończenie prac rewitalizacji miejsca kaźni oraz uroczystości z tym związane planowane są na początek października 2022 roku.