Lista aktualności Lista aktualności

Zabiegi ratownicze drzewostanów

Ważne informacje

Nadleśnictwo Konstantynowo informuje, że od dnia 17.05.2021 do 31.05.2021 na terenach leśnych będących w zarządzie Nadleśnictwa Konstantynowo, w okolicach wsi Drożdżyce, Sierosław i Zakrzewo( mapy w załącznikach) odbędzie się konieczny do przeprowadzenia naziemny zabieg ratowniczy drzewostanów, ograniczający liczebność chrabąszczy majowych.

W związku ze wzmożonym występowaniem chrabąszczy majowych, zagrażających zachowaniu trwałości lasu, konieczne było podjęcie działań mających na celu ograniczenie populacji tego owada. Do tego celu zostanie wykorzystany preparat Mospilan 20 Sp w dawce 0,4 kg/ha (nr zezwolenia: decyzja MRiRW R-258/2020d z dnia 7.04.2020r, zmieniająca zezwolenie MRiRW nr R-37/2008 z dnia 29.04.2008 r.), który przy pomocy opryskiwacza naziemnego zagregowanego z ciągnikiem rolniczym, zostanie rozpylony w miejscach, gdzie problem jest najbardziej dotkliwy.

Konieczność wykonania prac wynika z wieloletnich obserwacji nadzorowanych przez Zespół Ochrony Lasu w Łopuchówku i związany jest bezpośrednio z biologią i ekologią gatunku chrabąszcza majowego.

Na czas wykonywania zabiegu Nadleśniczy Nadleśnictwa Konstantynowo wprowadza w kompleksach poddanych zabiegowi zakaz wstępu do lasu. Ponadto będzie tam obowiązywała dwutygodniowa karencja od ostatniego dnia użycia środka, kiedy niewskazane jest zbieranie runa leśnego.