Lista aktualności Lista aktualności

Zagospodarowanie lasu po ostatnich huraganach na terenie nadleśnictwa

Nadleśnictwo informuje, że w ostatnim czasie po raz kolejny na przestrzeni ostatnich lat konstantynowskie lasy poddane zostały niszczycielskiemu działaniu huraganowych wiatrów.

Wiatry te wyrządziły poważne szkody w drzewostanach w postaci licznych skupisk połamanych i wywróconych drzew.  Nadleśnictwo sukcesywnie prowadzi prace porządkowe na tych powierzchniach. Ze względu na duże niebezpieczeństwo przy pracach porządkowych oraz znaczne rozproszenie szkód prace te potrwają kilka najbliższych miesięcy.

Uporządkowanie połamanych i wywróconych drzew prowadzi do odsłonięcia dużych powierzchni, które należy w odpowiedni sposób dla zachowania trwałości lasu zagospodarować.  Na w/w powierzchniach wprowadzone zatem zostanie sukcesywnie młode pokolenie gatunków drzew leśnych.

Przykładem skomplikowanej operacji porządkowania znacznej ilości złomów i wywrotów jest obszar leśny w podpoznańskim Skórzewie (oddział nr 7 i 8 w Leśnictwie Więckowice) gdzie huraganowy wiatr spowodował szkody na kilkudziesięciu hektarach powierzchni leśnej.

Powierzchnie na których wystąpiły złomy i wywroty stanowią  w dalszym ciągu realne zagrożenie dla zdrowia i życia przebywających w ich zasięgu osób!

W związku z tym prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i nie wchodzenie na tereny objęte złomami i wywrotami przez odwiedzających lasy Nadleśnictwa.