Miejsca warte uwagi!

Miejsca warte uwagi!

Zapraszamy do odwiedzenia najciekawszych miejsc na terenie Nadleśnictwa Konstantynowo!

Źródełko Żarnowiec

Wyjątkowym miejscem nieopodal Poznania, które zdecydowanie warto odwiedzić jest Źródełko Żarnowiec. Od ponad 20 lat stanowi pomnik przyrody, co oznacza, że jest to forma ochrony wartości przyrodniczych. 

Unikatowość tego miejsca wiążę się z  jego geologią, otóż jest to źródełko krasowe typu wywierzyskowego. Można by zadać pytanie co w tym takiego niezwykłego? W Polsce wywierzyska występują w Tatrach oraz na Wyżynie Lubelskiej i Krakowsko-Częstochowskiej, ewenementem jest zatem występowanie wywierzyska na terenie nizinnej Wielkopolski.

Dodatkowym atutem zachęcającym do zapoznania się z górskim źródełkiem jest zagospodarowanie terenu.  Gmina Stęszew zadbała o powstanie małej architektury, dzięki czemu możemy wspiąć się na szczyt ozu specjalnie wytyczoną ścieżką lub schodami, gdzie znajduje się punkt widokowy, czy też podziwiać wodę spływającą z góry kaskadami relaksując się w otoczeniu zieleni. W pobliżu znajduje się również plac zabaw, siłownia zewnętrzna oraz palenisko. 

Jak tam dotrzeć?

  • samochodem, jadąc od Stęszewa kierujemy się na miejscowości Tomice, Żarnowiec lub od strony Dopiewa jedziemy w kierunku Podłozin i do Żarnowca  
  • pociągiem ze stacji Poznań Główny do stacji Otusz; nazwa przystanku jest nieco myląca, gdyż wysiądziemy w miejscowości Skrzynki. Ze Skrzynek wędrujemy ok. 4 km niebieskim szlakiem turystycznym w kierunku Żarnowca
  • rowerem poruszając się po szlaku - Pierścieniu Rowerowym Dookoła Poznania.

 

Szlak Pamięci

Las w okolicy Palędzia, Zakrzewa i Dąbrówki. Niby zwyczajny las, niemal z każdej strony otoczony zwartą zabudową mieszkaniową, a kryje w sobie wiele bardzo tragicznych tajemnic. Można powiedzieć, że las ten to jedna wielka mogiła. Spacer po nim może stanowić żywą lekcję historii.

Właśnie w tym lesie znajduje się Szlak Pamięci - szlak łączący kilka miejsc pamięci narodowej z okresu II wojny światowej. Las palędzko-zakrzewski służył wówczas jako miejsce masowych egzekucji polskiej inteligencji: studentów, naukowców, duchownych, wojskowych, a także więźniów poznańskiego Fortu VII oraz mieszkańców pobliskich wsi. W latach 1939-1945 hitlerowcy zgładzili tutaj kilka - kilkanaście tysięcy osób (ile dokładnie - tego nie wiemy).

 

Szlak Pamięci oznakowany został na drzewach biało-czerwoną farbą   Do szlaku dotrzeć można z siedmiu stron, przy każdym wejściu do lasu znajdują się tablice informacyjne: 

  •   od Dopiewa, przy Leśniczówce Więckowice
  •   od Więckowic, ul. Klonowej
  •   od ogródków działkowych w Sierosławiu - Pokrzywnicy
  •   od byłej gajówki w Zakrzewie
  •   od Dąbrówki, ul. Parkowej
  •   od Palędzia
  •   od Dopiewca, ul. Wierzbowa

 

Nadwarciański Szlak Rowerowy

Każdy kto uprawia turystykę rowerową z pewnością rozpoznaje te znaki.   

Biały kwadrat o boku 200 mm z wizerunkiem roweru w kolorze czarnym, pod którym znajduje się pasek w kolorze szlaku, to znak podstawowy szlaku rowerowego.
Znak rozpoczynający i kończący dany szlak rowerowy wygląda podobnie, lecz zamiast kolorowego paska posiada koło w kolorze szlaku.

Kiedy szlak rowerowy zmienia kierunek to kolorowe oznaczenie pod rowerem przyjmuje postać strzałki.

Kolory szlaku mogą być różne - czerwone, zielone, żółte, niebieskie i czarne. Nie oznaczają one poziomu trudności, lecz długość i atrakcyjność danego szlaku:

  •   czerwony to szlak główny, biegnący przez atrakcyjne tereny,
  •   niebieski: szlaki dalekobieżne, niekoniecznie trudne,
  •   żółty: szlak łącznikowy,
  •   zielony: szlak prowadzący do charakterystycznych miejsc,
  •   czarny: krótki szlak dojściowy.

Nadwarciański Szlak Rowerowy został wytyczony wzdłuż największej wielkopolskiej rzeki – Warty. W całości jego długość wynosi 372 km, lecz umownie został podzielony na dwie części: wschodnią (250 km) oraz zachodnia (122 km).

Trasa nadwarciańskiego szlaku rowerowego będzie frajdą nie tylko dla sympatyków rowerowych wycieczek, lecz również dla miłośników przyrody, ponieważ wybierając wschodnią część przebiegającą przez Nadleśnictwo Konstantynowo będziemy mogli podziwiać piękno Rogalińskiego Parku Krajobrazowego oraz rezerwatu „Krajkowo”.

Wybierając się na przejażdżkę wschodnią częścią szlaku wchodzącą w skład Nadleśnictwa będziemy przejeżdżać m.in. przez Krajkowo, Tworzykowo, Jaszkowo, Góra czy Psarskie.
   

Klasztor Franciszkanów w Woźnikach
 
Osoby podziwiające piękno zabytkowej architektury zachwycą się Klasztorem Franciszkanów w Woźnikach. Miejsce cieszy się znaczącą popularnością wśród odwiedzających je pielgrzymów, turystów i wycieczkowiczów. 
 
Kościół i klasztor pod wezwaniem Św. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu znajduje się w miejscowości Woźniki na wzgórzu Wyrwał. Z nazwą wzgórza związana jest legenda nawiązująca do św. Franciszka, który miał się objawić i uratować topiącego wędrowca. Podobno nieszczęśnik, który utknął w mokradłach chcąc w obawie przed zwierzyną krzyknął „święty Franciszku, wyrwij!” i został ocalony.
 
Pierwsza wzmianka dotycząca tamtejszej kapliczki pochodzi z XV wieku. W 1660 r. obiekt spłonął i natychmiast rozpoczęto budowę nowego kościoła i klasztoru. 
W późniejszych latach klasztor był wielokrotnie niszczony m.in. przez władze pruskie.
 
Po II wojnie światowej został przekazany do Dyrekcji Lasów Państwowych, a w 1976 roku trafił w ręce archidiecezji poznańskiej.
 
Do najcenniejszych przedmiotów znajdujących się w świątyni należą krucyfiks z 1540 r. oraz polichromowa tarcza z herbem Łodzia z 1677 r.