Zanocuj w lesie

Zapraszamy do nocowania na łonie przyrody

Nadleśnictwo Konstantynowo wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni około 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Lokalizacja widoczna jest na mapie

 

Zanim udasz się na wyprawę, zapoznaj się z:

 • regulaminem korzystania z obszaru [do pobrania poniżej]
 • miejsca udostępnione do palenia ognia to obiekty: miejsce piknikowe przy źródełku Żarnowiec, drewno należy przynieść ze sobą tel. 604324704
 • mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy   Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
 • zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce 
 • z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu 
 • z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków
 • w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
 • terminy planowanych polowań zbiorowych należy sprawdzać na stronach właściwych terytorialnie gmin
 1. Gmina Brodnica - leśnictwa Krajkowo, Brodniczka
 2. Gmina Mosina - leśnictwo Grzybno
 3. Gmina Stęszew - leśnictwo Wielka Wieś
 4. Gmina Tarnowo Podgórne - leśnictwo Więckowice odziały 3-6
 5. Gmina Dopiewo - leśnictwo Więckowice

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów, przesłać go na adres konstantynowo@poznan.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zasady zgłaszania pobytu znajdują sie w regulaminie.   Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

 

UWAGA! Od dnia 27 czerwca 2022 roku na terenie Nadleśnictwa Konstantynowo DOPUSZCZONO wykorzystanie kuchenek gazowych. Pamiętaj jednak o przestrzeganiu następujących zasad:

a) sprawdź obowiązujące w danym dniu zagrożenie pożarowe, dwukrotnie w ciągu dnia. Zagrożenie pożarowe jest aktualizowane o godz. 10:00 i 14:00. Sprawdzisz je na stronie http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ lub https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy wybierając w menu „Mapy BDL – „Mapa zagrożenia pożarowego”. W przypadku dużego zagrożenia (3. „czerwony” stopień) używanie kuchenek jest zabronione!

c) używanie kuchenek dozwolone jest tylko pod stałym nadzorem, gwarantującym zabezpieczenie przed ewentualnym powstaniem pożaru,

d) zabronione jest używanie kuchenek na glebach torfowych, w młodnikach i drzewostanach których wysokość koron drzew znajduje się poniżej 5 m od ziemi oraz na powierzchniach leśnych porośniętych wysokimi trawami i wrzosami.

 

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:

Wojciech Fabisiak; wojciech.fabisiak@poznan.lasy.gov.pl; tel. 696080137

 

Nadleśnictwo Konstantynowo przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Serdecznie zachęcamy Was do wypełnienia anonimowej ankiety. Dzięki niej poznamy lepiej Wasze oczekiwania i postaramy się wyjśc im naprzeciw by pobyt na łonie przyrody był jeszcze przyjemniejszy.

 

Ankieta