Wydawca treści Wydawca treści

Historia jednostki

Po uzyskaniu niepodległości w 1918 roku ukonstytuowało się Nadleśnictwo Mosina z siedzibą w Ludwikowie, gospodarujące na trzech obrębach: Dolsk, Racot, Mosina.

Po uzyskaniu niepodległości w 1918 roku ukonstytuowało się Nadleśnictwo Mosina z siedzibą w Ludwikowie, gospodarujące na trzech obrębach: Dolsk, Racot, Mosina. W 1927r. obręby Dolsk i Racot przekazano do Nadleśnictwa Leszno, natomiast w granicach Nadleśnictwa pozostały kompleksy i uroczyska: Wielka Wieś, Dębno, Puszczykowo, Ludwikowo, Rogalinek, Krajkowo i Grzybno.

Na tym obszarze po wojnie - w 1945r. zostało zorganizowane Nadleśnictwo Państwowe Sowiniec. W 1950r. z części lasów Nadleśnictw Grodzisk i Sowiniec powstało Nadleśnictwo Stęszew, które po roku przemianowano na Podłoziny. W 1966r. zmieniono też nazwę Nadleśnictwa Sowiniec na Konstantynowo i w 1972r. obydwa Nadleśnictwa: Podłoziny i Konstantynowo połączyły się przyjmując obecną nazwę: NADLEŚNICTWO KONSTANTYNOWO. W 1979r. przyłączono 750 ha z Nadleśnictwa Kościan, tworząc piętnaste leśnictwo Czempiń. W trakcie obowiązywania PUL 1998 - 2007 zlikwidowano leśnictwa: Bogulin, Palędzie i Otusz. Od 2008 roku, w trakcie obowiązywania kolejnego PUL zlikwidowano leśnictwa: Jaszkowo, Błociszewo i Dakowy Mokre. Obecnie w obrębie Nadleśnictwa Konstantynowo funkcjonuje 8 leśnictw.